Porady dotyczace gotowania
Podczas gotowania w naczyniach Philipiak tworzy się tzw. pierścień wodny z pary, który "uszczelnia" pokrywę naczynia. Jeśli jednak pary wodnej jest dużo, to pokrywka wypuści ten nadmiar, wyrównując ciśnienie w naczyniu. Jeśli powstaje taki efekt, może to oznaczać, że w naczyniu jest za dużo wody lub za dużo gotowanych produktów.
Naczynie powinno być wypełnione maksymalnie w 2/3 objętości.
Jeżeli z naczynia wydobywa się para wodna, może to również oznaczać, że w naczyniu jest za wysoka temperatura i należy zmniejszyć lub wyłączyć dopływ energii.
Gotowanie ryżu i kaszy różni się od standardowego gotowania krótszym czasem korzystania z energii cieplnej i możliwością dokładnego, równomiernego wyprażenia kaszy czy ryżu na akutermicznym dnie naczynia.
Są dwie proste zasady efektywnego gotowania w systemie wieżowym.
KOMBINACJE GOTOWANIA W SYSTEMIE WIEŻOWYM
Przed gotowaniem należy dokładnie umyć warzywa. Do gotowania bez wody mogą one pozostać wilgotne. Po umyciu włóż warzywa do zimnego naczynia tak, aby wypełnić je maksymalnie do 2/3 pojemności. Dolej 2-3 łyżki wody lub więcej, jeśli jest to największe naczynie, a warzyw jest dużo. Następnie przykryj naczynie pokrywką i włącz źródło ciepła.
Dokładnie umyj ziemniaki i włóż wilgotne do zimnego naczynia, wypełniając je maksymalnie do 2/3 objętości. Dolej 2-3 łyżki wody, lub więcej w zależności od wielkości naczynia oraz ilości ziemniaków. Należy pamiętać, iż podczas procesu gotowania w naczyniu powinno się wytworzyć tyle pary wodnej, aby dzięki cyrkulacji produkty mogły się ugotować. Przykryj naczynie pokrywką i włącz źródło energii.
Galaretę należy gotować w szybkowarze od 40 do 60 minut, w zależności od przepisu.